Organ Kızından, Damar Kadavradan

Erzincan’da yaşayan, iki çocuk babası Osman Yıldız’a önce karaciğer yetmezliği tanısı konuldu. Doktorlar fazla zamanı olmadığını en kısa zamanda karaciğer nakli olması gerektiğini söyledi. Memorial Ataşehir Hastanesi Organ Nakli Merkezi’ne gelen Osman Yıldız son dönem karaciğer yetmezliği içindeydi. Kadavradan organ bağışına başvurmuş; ancak ne zaman karaciğer çıkacağı belli değildi. Yakınlarından karaciğer verebilecekler araştırıldı. Yapılan testlerle kızı, iki çocuk annesi Sibel Topal’ın tek uygun verici olduğu saptandı.

Memorial Ataşehir Hastanesi Organ Nakli Merkezi Başkanı Prof. Dr. Yalçın Polat:

“Kadavranın Karaciğeri İle Damarları İki Ayrı Hastaya”

Osman Yıldız’ın karnındaki, karaciğerin bağlanması gereken ana toplayıcı damar olması gerektiği gibi sağda değil, soldaydı. Dolasıyla kızından alınacak parçanın bağlanacağı damar yoktu. Bir başka sürpriz de kızından alınacak karaciğerin 5 toplayıcı damarı (normalde 1-3 olur) vardı. Dolasıyla naklin gerçekleşmesi için hem karaciğerin üzerine dikileceği büyük bir damara, hem de damar kollarına ihtiyaç vardı. Bir kadavradan damarları temin etmeye çalıştılar. Yine bekleme sırasındaki 55 yaşındaki Kadriye Meral Esiner’e takılmak üzere kadavradan karaciğer alınırken, Yıldız’ın ihtiyacı olan damarlar da bu kadavra bağışından elde edildi.

“Çaresizlik İçinde Çare Ürettik”

Kadavradan alınan yaklaşık 10 santimetrelik ana atardamar (aort) ile diğer küçük damarlar donduruldu. Ameliyatta Sibel Topal’dan alınan karaciğer parçasına kadavradan alınan ana atardamar dikildi. Ayrıca 5 bağlantı (damar kolu) daha yapıldı. Ardından hastaya nakledildi. Böylece gayet komplike bir vaka çok basit bir şekilde çözüldü.

Normalde canlı vericili nakilde karaciğeri çıkarıyoruz; ama toplayıcı damarı bırakıyoruz. Getireceğimiz karaciğeri de bu toplayıcı damara dikiyoruz. Ama karaciğeri takacağımız yerde bu damar yoktu. Bulunduğu yer olan soldan oraya almamız mümkün değildi. Suni greftler kullanmak istemedik çünkü tıkanma riski yüksek. Oraya orijinaline en yakın çözüm bulmamız gerekiyordu. Osman Bey ile aynı kan grubundan kadavra çıkınca, karaciğerini Kadriye Meral Esiner’e, damarlarını da Osman Bey’e aldık. Böylece çaresizlik içinde çare ürettik. Ameliyatta temel felsefemiz, orijinaline yakın yapmak. Dünyada ve Türkiye’de de sayılı yapılan bir ameliyatla gerçekleştirdik. Ameliyat sırasında hastaya hiç kan vermemiz gerekmedi.” şeklinde belirtti.

Karaciğer Nakli Olan Osman Yıldız

“Karaciğer yetmezliği tanısı koyduklarında çok şaşırmıştım. Yaşamak için tek şansımız karaciğer nakli olduğu söylendi. Neyse ki kızım karaciğerini verdi, doktorum da başarıyla nakli gerçekleştirdi. Şu an çok şükür çok iyiyim.” dedi.

 
ORGAN NAKLİ HAKKINDA DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR

 • Organ nakli sadece canlı vericiden diğer bir canlıya yapılır
 • Bitkisel hayata girmiş bir kişinin organları alınabilir
 • Karaciğer naklinde canlı verici olamaz; çünkü tümü alınır
 • Kan grubu uyumsuz ise organ nakli gerçekleşemez
 • Organ nakli ameliyatları ağır ve kalıcı izler bırakır
 • Böbreğimin tekini verirsem ben yarım insan olurum
 • Sadece 1. derece akrabalar organ bağışı yapabilir
 • Organ naklini her hastane ve her cerrah yapabilir
 • Yaşlıyım benim organlarım işe yaramaz
 • Kronik böbrek yetmezliği olan her hastaya böbrek nakli olur
 • Organ bağışını yapan aile organın kime verileceğine karar verir
 • Kadavradan alınan organ nakli ameliyatında kadavra parçalanır
 • Aynı yaş grupları arasında organ nakli gerçekleşebilir
Organ nakli, canlıdan canlıya ve kadavradan canlıya yapılan bir operasyondur. Kalp nakli dışında önemli bir kısmı canlıdan canlıya yapılmaktadır. Karaciğer ve böbrek nakilleri kadavradan alınarak hastaya nakledilerek gerçekleştirilebilmektedir.
Bitkisel hayata girmiş bir kişiden organ alınamaz. Bitkisel hayat ile beyin ölümü arasındaki farkı ayırmak gerekir. Kişinin kadavra sayılabilmesi için beyin fonksiyonlarının tamamen kaybolması gerekir. Kısacası beyin ölümü gerçekleşmiş olmalıdır. Bitkisel hayatta ise beynin bazı fonksiyonları devam ettiğinden yaşıyor sayılır ve organları alınamaz.
Karaciğer naklinde vericinin tüm karaciğeri alınmaz. Uygun görülen parça alınarak nakil gerçekleştirilir. Donör olan kişilerde karaciğer, 6 ya da 8 hafta gibi bir süre içerisinde eski boyutuna ulaşmaktadır. Aynı şekilde nakledilen karaciğer de 2 hafta gibi süre içerisinde kendisini büyüterek eski boyutuna ulaşmaktadır.
Kan grubu uyumsuz olanlarda da nakil yapılabilir. Alıcının özellikle böbrek nakli açısından diyalize giremeyecek duruma gelmiş olması, Acil Fon’dan uygun kan gruplu organ bulunamadığı durumlarda kan grubu uyumsuz nakiller yapılabilmektedir.
Organ nakli ameliyatları önemli ve ince ameliyatlardır; ancak gelişen modern cerrahi teknoloji ve teknikleri ile tamamen güvenli ve kanamasız gerçekleşebilmektedir. Örneğin Laporoskopik donör ameliyatları (kapalı ameliyatlar) ile insanlar 1 hafta ya da 10 gün sonra normal hayatlarına devam eder; günlük yaşamları açısından bedensel bir engelleri asla olmaz.
Böbrek ve diğer nakillerde canlı verici olanlar çok detaylı araştırmalara tabi tutulur. Donör olan kişinin tüm hayati fonksiyonlarının sağlam olması gerekir. Kişiye ek bir risk getirmeyeceğine emin olduktan sonra nakil yapılır. Organ nakli yapılmadan önce her 2 böbreğin de sağlıklı olduğunun ve geriye kalan tek böbreğin canlı vericiye yeteceğinin tespiti ile nakil gerçekleştirilir. Bu durumda canlı verici tek böbrekle hayatının sonuna kadar sağlıklı yaşayabilir.
Sağlık Bakanlığının yönetmeliği gereğince 4. dereceye kadar akrabalar arası nakiller olabilir. Bölgesel Etik Kurullarından alınan onay ile akraba dışı organ nakli de söz konusu olabilmektedir. Organ nakilleri açısından çapraz nakil olarak adlandırılan donör değişimleri de yine yasal çerçeve içerisinde gerçekleşebilmektedir.
Organ naklini her hastane ve her cerrah yapamaz. Teknik ve teknolojik alt yapı gerekliliğinin sağlanması, organ nakli merkezinin sorumlusu olacak kişinin o konuda yeterli olması gerekmektedir. Sağlık Bakanlığı Organ Nakli Bilim Kurulları hastane, merkez sorumlusu ve ekibini bu çerçevede denetimden geçirir ve onay alındıktan sonra nakiller yapılmaya başlanmaktadır.
Yaşa bağlı olarak organın sağlam olup olmadığı belirlenemez. Beyin ölümü olan kişinin organ fonksiyonları değerlendirilir daha sonra risk faktörlerine bağlı olarak organlar kullanılabilir.
Böbrek ve diğer nakillerde canlı verici olanlar çok detaylı araştırmalara tabi tutulur. Donör olan kişinin tüm hayati fonksiyonlarının sağlam olması gerekir. Kişiye ek bir risk getirmeyeceğine emin olduktan sonra nakil yapılır. Organ nakli yapılmadan önce her 2 böbreğin de sağlıklı olduğunun ve geriye kalan tek böbreğin canlı vericiye yeteceğinin tespiti ile nakil gerçekleştirilir. Bu durumda canlı verici tek böbrekle hayatının sonuna kadar sağlıklı yaşayabilir.
Organ bağışı yapan 1. derece yakınlar organın kime verileceğine dair bir karar yetkisine sahip değildir hatta kime verileceğini de bilmezler. Bağışlanan organın kime verileceğini Sağlık Bakanlığına bağlı Organ Nakli Ulusal Koordinasyon Merkezi puanlama sistemiyle adil bir şekilde belirler.
Kadavradan alınan organ nakillerinde de yapılan ameliyat tamamen teknik bir ameliyattır. Sadece ince bir ameliyat izi görülür. Bedenin tamamen parçalanması asla söz konusu değildir.
Bebeğe nakledilecek bir organın yine bebekten alınması gibi bir kural yoktur. Uygun boyutta bir organ olması durumunda bir yetişkinin organı bebeğe nakledilebilir. Örneğin; anneler çocukları için verici olabilir.