Organ Nakli Başarı Hikayeleri
 • 10 Çocuklu ailenin dramına kardeş dur dedi

  Türk filmi gibi Bartınlı Ağalı ailesinin yaşadıkları Türk filmlerini aratmıyor. Ailenin büyük oğlu Bilal, 8 yıl önce karaciğer yetmezliğinden hayatını kaybetti. Evlat acısına ancak 4 ay dayanabilen baba Mehmet Ağalı, kendini asarak intihar etti.

  DEVAMINI OKU
 • Mısırlı Profesör Türkiye’de yaşama tutundu

  Mısır’ın önemli üniversite hastanelerinden biri olan Benha Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Mahmaoud Fawzy Atta Aly, Türkiye’de geçirdiği başarılı karaciğer nakliyle yaşama yeniden tutundu.

  DEVAMINI OKU
 • Karaciğer nakli ile ağabey-kardeş oldular

  20 gün içinde rahatsızlanarak komaya giren 18 yaşındaki Hüseyin Kazma’ya yaşaması için acil karaciğer nakli yapılması gerekiyordu. Aile bireylerinden uyum sağlanamayınca çareyi çevresindeki arkadaşlarına haber vermekte bulan Abla...

  DEVAMINI OKU
 • Rüyasında gördü, müjdeyi doktorlar verdi

  Karaciğer yetmezliği çeken ve tek umudu karaciğer nakli olan Leyla Öztürk’e üç kardeşi ciğerini vermek için sıraya girdi ancak üçü de tıbbi olarak uygun bulunmadı. Eşinin dokusu uymadı. Karaciğerini yengesine vermek için ...

  DEVAMINI OKU
 • Mantar zehirledi eşi hayatını kurtardı

  Bir mantar bile öldürür Ormanlık alandan topladıkları mantarı yiyerek zehirlenen 2 arkadaştan biri olan 23 yaşındaki Adnan Kahveci karaciğer yetmezliği nedeniyle hayatını kaybetti. Karaciğeri iflas ettiği için ölümle burun buruna...

  DEVAMINI OKU
 • Nakilden Sonra 17 Torunumu da Doyasıya Sevebileceğim

  Mardin’de yaşayan 65 yaşındaki Horiye Tice’ bel ağrısı şikayeti ile doktora gittiğinde böbrek yetmezliği olduğu anlaşıldı. 10 ay boyunca haftada 3 gün diyalize giren Tice’ye doktorları böbrek yetmezliğinin en etkili etkili tedavisinin böbrek nakli olduğunu ...

  DEVAMINI OKU
 • Karaciğerindeki 5 Kiloluk Kitleden Nakil ile Kurtuldu

  Libya’lı Eswekha Milad Salem, 2 yıldır karaciğerinde büyüyen bir kitle ile mücadele ediyordu. Ülkedeki iç savaş yüzünden doktora gidemediği ve tedavi olamadığı için karaciğerindeki kitle giderek büyüdü Türkiye’ye geldiğinde karaciğeri 5 ...

  DEVAMINI OKU
 • Organ Kızından, Damar Kadavradan

  Erzincan’da yaşayan, iki çocuk babası Osman Yıldız’a önce karaciğer yetmezliği tanısı konuldu. Doktorlar fazla zamanı olmadığını en kısa zamanda karaciğer nakli olması gerektiğini söyledi. Memorial Ataşehir Hastanesi ...

  DEVAMINI OKU
 • Fedakar Annenin Kurtarıcı Meleği

  50 yaşındaki Hörmet Tatlısu, yaklaşık 6 yıldır karaciğer yetmezliği ile mücadele ediyordu. İlk olarak kızına hamileyken “sarılık” olduğunu öğrenen Tatlısu, siroza çeviren hastalığının tedavisini sürekli erteledi. 22 yaşındaki Derya Melek, kendisine hamileyken bu hastalığa yakalanan ...

  DEVAMINI OKU
 
 
ORGAN NAKLİ HAKKINDA DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR

 • Organ nakli sadece canlı vericiden diğer bir canlıya yapılır
 • Bitkisel hayata girmiş bir kişinin organları alınabilir
 • Karaciğer naklinde canlı verici olamaz; çünkü tümü alınır
 • Kan grubu uyumsuz ise organ nakli gerçekleşemez
 • Organ nakli ameliyatları ağır ve kalıcı izler bırakır
 • Böbreğimin tekini verirsem ben yarım insan olurum
 • Sadece 1. derece akrabalar organ bağışı yapabilir
 • Organ naklini her hastane ve her cerrah yapabilir
 • Yaşlıyım benim organlarım işe yaramaz
 • Kronik böbrek yetmezliği olan her hastaya böbrek nakli olur
 • Organ bağışını yapan aile organın kime verileceğine karar verir
 • Kadavradan alınan organ nakli ameliyatında kadavra parçalanır
 • Aynı yaş grupları arasında organ nakli gerçekleşebilir
Organ nakli, canlıdan canlıya ve kadavradan canlıya yapılan bir operasyondur. Kalp nakli dışında önemli bir kısmı canlıdan canlıya yapılmaktadır. Karaciğer ve böbrek nakilleri kadavradan alınarak hastaya nakledilerek gerçekleştirilebilmektedir.
Bitkisel hayata girmiş bir kişiden organ alınamaz. Bitkisel hayat ile beyin ölümü arasındaki farkı ayırmak gerekir. Kişinin kadavra sayılabilmesi için beyin fonksiyonlarının tamamen kaybolması gerekir. Kısacası beyin ölümü gerçekleşmiş olmalıdır. Bitkisel hayatta ise beynin bazı fonksiyonları devam ettiğinden yaşıyor sayılır ve organları alınamaz.
Karaciğer naklinde vericinin tüm karaciğeri alınmaz. Uygun görülen parça alınarak nakil gerçekleştirilir. Donör olan kişilerde karaciğer, 6 ya da 8 hafta gibi bir süre içerisinde eski boyutuna ulaşmaktadır. Aynı şekilde nakledilen karaciğer de 2 hafta gibi süre içerisinde kendisini büyüterek eski boyutuna ulaşmaktadır.
Kan grubu uyumsuz olanlarda da nakil yapılabilir. Alıcının özellikle böbrek nakli açısından diyalize giremeyecek duruma gelmiş olması, Acil Fon’dan uygun kan gruplu organ bulunamadığı durumlarda kan grubu uyumsuz nakiller yapılabilmektedir.
Organ nakli ameliyatları önemli ve ince ameliyatlardır; ancak gelişen modern cerrahi teknoloji ve teknikleri ile tamamen güvenli ve kanamasız gerçekleşebilmektedir. Örneğin Laporoskopik donör ameliyatları (kapalı ameliyatlar) ile insanlar 1 hafta ya da 10 gün sonra normal hayatlarına devam eder; günlük yaşamları açısından bedensel bir engelleri asla olmaz.
Böbrek ve diğer nakillerde canlı verici olanlar çok detaylı araştırmalara tabi tutulur. Donör olan kişinin tüm hayati fonksiyonlarının sağlam olması gerekir. Kişiye ek bir risk getirmeyeceğine emin olduktan sonra nakil yapılır. Organ nakli yapılmadan önce her 2 böbreğin de sağlıklı olduğunun ve geriye kalan tek böbreğin canlı vericiye yeteceğinin tespiti ile nakil gerçekleştirilir. Bu durumda canlı verici tek böbrekle hayatının sonuna kadar sağlıklı yaşayabilir.
Sağlık Bakanlığının yönetmeliği gereğince 4. dereceye kadar akrabalar arası nakiller olabilir. Bölgesel Etik Kurullarından alınan onay ile akraba dışı organ nakli de söz konusu olabilmektedir. Organ nakilleri açısından çapraz nakil olarak adlandırılan donör değişimleri de yine yasal çerçeve içerisinde gerçekleşebilmektedir.
Organ naklini her hastane ve her cerrah yapamaz. Teknik ve teknolojik alt yapı gerekliliğinin sağlanması, organ nakli merkezinin sorumlusu olacak kişinin o konuda yeterli olması gerekmektedir. Sağlık Bakanlığı Organ Nakli Bilim Kurulları hastane, merkez sorumlusu ve ekibini bu çerçevede denetimden geçirir ve onay alındıktan sonra nakiller yapılmaya başlanmaktadır.
Yaşa bağlı olarak organın sağlam olup olmadığı belirlenemez. Beyin ölümü olan kişinin organ fonksiyonları değerlendirilir daha sonra risk faktörlerine bağlı olarak organlar kullanılabilir.
Böbrek ve diğer nakillerde canlı verici olanlar çok detaylı araştırmalara tabi tutulur. Donör olan kişinin tüm hayati fonksiyonlarının sağlam olması gerekir. Kişiye ek bir risk getirmeyeceğine emin olduktan sonra nakil yapılır. Organ nakli yapılmadan önce her 2 böbreğin de sağlıklı olduğunun ve geriye kalan tek böbreğin canlı vericiye yeteceğinin tespiti ile nakil gerçekleştirilir. Bu durumda canlı verici tek böbrekle hayatının sonuna kadar sağlıklı yaşayabilir.
Organ bağışı yapan 1. derece yakınlar organın kime verileceğine dair bir karar yetkisine sahip değildir hatta kime verileceğini de bilmezler. Bağışlanan organın kime verileceğini Sağlık Bakanlığına bağlı Organ Nakli Ulusal Koordinasyon Merkezi puanlama sistemiyle adil bir şekilde belirler.
Kadavradan alınan organ nakillerinde de yapılan ameliyat tamamen teknik bir ameliyattır. Sadece ince bir ameliyat izi görülür. Bedenin tamamen parçalanması asla söz konusu değildir.
Bebeğe nakledilecek bir organın yine bebekten alınması gibi bir kural yoktur. Uygun boyutta bir organ olması durumunda bir yetişkinin organı bebeğe nakledilebilir. Örneğin; anneler çocukları için verici olabilir.